Reprogramări citiri contoare pentru regularizare

Conform Ordinului ANRE nr. 25/2021 de modificare a Ordinului ANRE nr. 90/2015  privind aprobarea contractelor-cadru pentru serviciul de distribuție a energiei electrice, revenim cu următoarele precizări:

ART. 5
(1) OD asigură măsurarea energiei electrice active şi, după caz, a energiei electrice reactive, aferente locurilor de consum prevăzute în lista locurilor de consum, în conformitate cu reglementările în vigoare.
(2) Citirea indexului grupului de măsurare pentru decontare aferent unui loc de consum se realizează de către OD:

a) în perioada de citire şi cu periodicitatea de citire prevăzute în caracteristicile locului de consum;

În cazul in care, din diferite motive nu s-a permis accesul la contor sau consumatorul nu a fost găsit la locul de consum, iar reprezentanții operatorului de distribuție  nu au  putut efectua citirea contorului, în perioada planificată, vă rugăm să ne contactați pentru o reprogramare, dorind astfel să ne asigurăm că aceste citiri care se efectuează o data la 6 luni, sunt corecte și reflectă  consumul real de energie electrică.

În vederea optimizării fluxului comunicațional privind reprogramarea vizitei operatorului de distribuție pentru citirea contoarelor de energie electrică, în vederea regularizării consumului de energie electrică, conform planificării, sau al citirii contorului în cazul schimbării furnizorului (în situația în care furnizorul nu a preluat indexul autocitit de către clientul final), au fost create, la nivelul fiecărei sucursale a DEER canalele alternative pentru citirea contoarelor: adrese de mail cu format  citire.[nume_sucursală]@distributie-energie.ro, respectiv a aplicației de Whatsapp.*

Operatorii noștri vă stau la dispozitie pentru reprogramare în zilele de Luni-Vineri, în intervalul orar 07:00-15:00.

  • NOTA: Numerele de telefon aferente fiecărui județ pentru aplicația de Whatsapp NU pot fi apelate . Consumatorii pot trimite informațiile de identificare a locului de consum și reprogramare, folosind doar aplicația Whatsapp și/sau e-mail.

Adrese e-mail si telefon pentru reprogramare citire contoare:

Nr Crt Zona SDEE Telefon Adresa e-mail
1 TS Alba 0739711178 Citire.Alba@distributie-energie.ro
2 TS Brasov 0739711181 Citire.Brasov@distributie-energie.ro
3 TS Covasna 0739711182 Citire.Covasna@distributie-energie.ro
4 TS Harghita 0739711183 Citire.Harghita@distributie-energie.ro
5 TS Mures 0739711187 Citire.Mures@distributie-energie.ro
6 TS Sibiu 0739711188 Citire.Sibiu@distributie-energie.ro
7 TN Cluj 0739711354 Citire.Cluj@distributie-energie.ro
8 TN Bihor 0739711355 Citire.Bihor@distributie-energie.ro
9 TN Satu Mare 0739711363 Citire.SatuMare@distributie-energie.ro
10 TN Maramures 0739711360 Citire.Maramures@distributie-energie.ro
11 TN Bistrita 0739711357 Citire.BistritaNasaud@distributie-energie.ro
12 TN Zalau 0739711358 Citire.Salaj@distributie-energie.ro
13 MN Braila 0739713195 Citire.Braila@distributie-energie.ro
14 MN Buzau 0739713197 Citire.Buzau@distributie-energie.ro
15 MN Vrancea 0739713196 Citire.Vrancea@distributie-energie.ro
16 MN Galati 0739713193 Citire.Galati@distributie-energie.ro
17 MN Prahova 0739713191 Citire.Prahova@distributie-energie.ro
18 MN Dambovita 0739713192 Citire.Dambovita@distributie-energie.ro

Recomandăm utilizatorilor de energie electrică să permită accesul la grupurile de măsura doar acelor persoane care prezintă legitimație de serviciu și/sau împuternicire din partea Distribuție Energie Electrică Romania pentru citirea contoarelor.